Prejsť na obsah

Akútny zápal slepého čreva

Môže telefonát na linku ProCare Lekár 24 zachrániť život? Michaela (32) z Bratislavy na vlastnej koži zažila, že áno. Jej syn Marek mal akútny zápal slepého čreva, ktorý odhalil až službukonajúci zdravotník na telefóne. Zavolala som na linku Lekár 24, pretože náš šesťročný syn Marek dostal vysoké teploty. Nevedela som si s tým rady. Priznám…

15.06.2018

Môže telefonát na linku ProCare Lekár 24 zachrániť život? Michaela (32) z Bratislavy na vlastnej koži zažila, že áno. Jej syn Marek mal akútny zápal slepého čreva, ktorý odhalil až službukonajúci zdravotník na telefóne.

Zavolala som na linku Lekár 24, pretože náš šesťročný syn Marek dostal vysoké teploty. Nevedela som si s tým rady. Priznám sa, bola som dosť vystrašená, pretože je to naše prvé a jediné dieťa. Službukonajúci lekár sa ma opýtal, čo je podľa mňa príčinou vysokej teploty nášho Mareka. Prekvapila ma táto otázka, ale napokon som priznala, že už tri dni nebol na veľkej potrebe. Nepredpokladala som, že to môže spolu súvisieť.

Príznaky akútneho zápalu slepého čreva

Lekár však po tejto informácii už tušil, čo je vo veci. Ďalšia otázka bola, či ho nebolí bruško. Naozaj, Marek sa sťažoval na bolesti v pravom podbrušku. Povedal mi, aby som ho položila na posteľ, pokrčila mu nohy v kolenách a stlačila mu bolestivé miesto asi dva centimetre nad panvou. Keď som to spravila, Marek zjojkol, čo počul aj lekár na druhej strane linky. Potom mi ešte poradil, nech sa postaví na špičky a spustí na päty. Aj pri tomto pociťoval silnú bolesť.

Operácia slepého čreva

Podľa lekára to boli klasické príznaky akútneho zápalu slepého čreva. Prikázal mi, nech chlapca okamžite zoberiem do nemocnice na chirurgiu. Tam mu urobili testy CRP. Mal hodnotu 170, pričom normálna hladina je okolo 6 mg/l. Mareka poslali ešte na sonografiu, ale už medzitým začali pripravovať operačný sál. Chirurg, ktorý ho operoval, mi potvrdil, že sme s ním prišli v poslednej chvíli. Mali sme šťastie, že nedošlo k perforácii apendixu. Ktovie, ako by to dopadlo, keby službukonajúci zdravotník na telefóne nebol taký erudovaný.

Máte otázky ohľadom vášho zdravotného stavu?

Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

 • 30.09.2016 | Aktuality

  Novým riaditeľom nemocníc v Žiari nad Hronom a v Banskej Štiavnici je Branislav Jaďuď

  Od prvého októbra tohto roku nastáva zmena na poste riaditeľa Nemocníc Svet zdravia Žiar nad Hronom a Banská Štiavnica. Evu Páleníkovú v tejto funkcii vystrieda Branislav Jaďuď, ktorý prichádza s bohatými skúsenosťami zo zdravotníckeho sektora.   „Rád by som poďakoval Eve Páleníkovej za jej prácu vykonanú počas uplynulých takmer dvoch rokov v obidvoch nemocniciach. Musela…
 • 18.03.2022 | Aktuality

  Dar nadácie Križovatka pre novorodenecké oddelenie v nemocnici Vranov nad Topľou

  Mimovládna nezisková organizácia Nadácia Križovatka podarovala novorodeneckému oddeleniu v nemocnici vo Vranov nad Topľou päť monitorov dychu Babysense. Tieto monitory sú registrované ako zdravotnícka pomôcka a prešli niekoľkoročnými klinickými testami. Strážia nielen zástavu dychu, ale aj neho nepravidelnosti. Na oddelení je možné si tieto monitory po prepustení domov zapožičať. Za štedrý dar Nadácii Križovatka veľmi…
 • 09.12.2019 | Aktuality

  Vianoce na pediatrii

  Deti zo ZŠ Pavla Horova spolu s dobrovoľníkmi Krajšieho dňa pripravili pre našich malých pacientov milé prekvapenie. Spoločnými silami ozdobili vianočný stromček, ktorý rozjasnil nielen interiér oddelenia, ale aj mnoho tvári detských pacientov. Detský úsmev je obrovským darom a sme radi, že aj vďaka takejto udalosti sme pár úsmevov na tvári dokázali vyčarovať aj my.

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)