Prejsť na obsah

Je potrebné návštíviť lekára s plesňou na nohách?

Čo ak človek ignoruje plesne na nohách? Ako to môže z dlhodobého hľadiska oslabiť a ovplyvniť jeho zdravie? Kam a ako sa môžu rozšíriť a čo nám hrozí? Aj na tieto otázky vám odpovie MUDr. Renáta Kurišová, dermatovenerologička ProCare Central Bratislava.   Športovci či pacienti so zníženou imunitou by nemali ignorovať plesne Pacienti počas celého…

03.01.2019

Čo ak človek ignoruje plesne na nohách? Ako to môže z dlhodobého hľadiska oslabiť a ovplyvniť jeho zdravie? Kam a ako sa môžu rozšíriť a čo nám hrozí? Aj na tieto otázky vám odpovie MUDr. Renáta Kurišová, dermatovenerologička ProCare Central Bratislava.

 

Športovci či pacienti so zníženou imunitou by nemali ignorovať plesne

Pacienti počas celého roka prichádzajú do kožnej ambulancie najčastejšie s onychomykózou, t.j. s napadnutou nechtovou platničkou (najmä nôh) plesňou. Plesne – či už vláknité huby alebo kvasinky – nie je rozumné ignorovať nielen u zdravých ľudí, hlavne u:

 • športovcov,
 • detí,
 • pacientov s cukrovkou,
 • pacientov so zníženou imunitou a
 • pacientov na imunosupresívnej liečbe.

Plesne sa veľmi rýchlo šíria po tele

Plesne sa vyskytujú nielen na nechtových platničkách nôh a rúk, ale aj na koži na plôškach nôh a na rukách, na koži vo vlasoch a často kdekoľvek na kožnom povrchu tela človeka. Za krátky čas sa veľmi rýchlo rozšíria po tele daného pacienta a ľahko – ako každé infekčné ochorenie – hlavne v prostredí, kde je vlhko a teplo prejdú aj na ďalších členov rodiny, na ďalších športovcov a podobne.

Na všetky podtypy tohto ochorenia máme dostupnú liečbu

Je preto – ako pri každom ochorení aj v prípade výskytu plesní – dôležité čo najskôr navštíviť dermatológa, ktorý hneď podľa závažnosti postihnutia plesňou alebo po odobratí napadnutého tkaniva odošle napadnutý biologický materiál do laboratória na jeho presnú diagnostiku mikroskopickým a kultivačným vyšetrením na špeciálnych pôdach. Na základe presného výsledku typu plesne poskytne dermatológ pacientovi cielenú liečbu lokálnymi alebo celkovými tbl. antimykotikami. Samotný názov pleseň je veľmi všeobecný. Dermatológovia rozlišujú hlavne ich dve veľké podskupiny – vláknité huby a kvasinky, ktoré majú ďalšie podtypy.

 

Páčila sa vám táto rada od MUDr. Renáty Kurišovej, dermatovenerologičky z ProCare Central BratislavaViac rád od našich lekárov si môžete prečítať v blogu O zdraví.

Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.

Ste poistencom zdravotnej poisťovne Dôvera

DôveraLinka24 prináša všetkým poistencom Dôvery lekára na telefóne 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Môžu sa s ním poradiť o tom, ako postupovať v prípade ťažkostí so zdravím, pri problémoch s pochopením odporúčaní po vyšetrení či po zákroku u svojho špecialistu, prípadne pri pochybnostiach o ordinovanej liečbe a o vedľajších účinkoch liekov.

 

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

 • 18.06.2019 | Aktuality

  Maratón dobrej vôle vo Vranovskej nemocnici

  Na pediatrickom oddelení Vranovskej nemocnice sa v piatok 14.6.2019 rozdávala radosť. Folkloristi spríjemnili predpoludnie personálu aj malým pacientom a organizátori Maratónu dobre vôle v Nižnom Hrušove sa postarali o dary.   „Som veľmi milo prekvapený, že sa našli ľudia, ktorí chcú robiť radosť iným. Ak niekto dokáže myslieť na ostatných, poteší to dvojnásobne,“ poďakoval sa primár pediatrického oddelenia Igor Schneider.…
 • 14.11.2019 | Aktuality

  Akútna operácia slovenskej hokejovej reprezentantky

  Ženský hokejový turnaj 6 krajín, ktorý sa konal v Michalovciach od 6. do 9. novembra sa nezaobišiel bez zranení.   Na tréningu pred prvým zápasom sa nepríjemne zranila slovenská reprezentantka Nikola Rumanová z Martina. Michalovské centrum športovej medicíny, pod vedením primára Maroša Eľka, pohotovo zareagovalo. Vyšetrenie na magnetickej rezonancii ukázalo roztrhnutie vnútorného menisku v kolene, čo…
 • 22.09.2021 | Aktuality

  Deň vďačnosti v galantskej nemocnici

  21. september 2021 je Svetovým dňom vďačnosti už od roku 1965. Tento deň sme sa rozhodli v Nemocnici Svet zdravia Galanta venovať všetkým našim ostatným zdravotníckym pracovníkom. Od tohto dňa OZP nie je len skratka len pre ostatných zdravotníckych pracovníkov, ale je to už aj neoficiálna skratka pre našich „Ochrancov Zdravia Pacientov“.   V galantskej nemocnici…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)