Prejsť na obsah

Liečba rakoviny prostaty

Rozhodnutie o spôsobe liečby rakoviny prostaty závisí od rozsahu choroby v čase diagnózy, od veku a zdravotného stavu pacienta. Vyhliadky na úspech liečby rakoviny prostaty závisia najmä od rozsahu choroby U pacienta, u ktorého rakovina postihla iba časť prostaty má lepšie vyhliadky na vyliečenie ako u toho, u ktorého rakovina postihla celú žľazu. Ak je…

12.11.2020

Rozhodnutie o spôsobe liečby rakoviny prostaty závisí od rozsahu choroby v čase diagnózy, od veku a zdravotného stavu pacienta.

Vyhliadky na úspech liečby rakoviny prostaty závisia najmä od rozsahu choroby

U pacienta, u ktorého rakovina postihla iba časť prostaty má lepšie vyhliadky na vyliečenie ako u toho, u ktorého rakovina postihla celú žľazu.

Ak je rakovina je obmedzená na prostatu, diagnostikuje sa vyšetrením tkaniva. V tomto štádiu liečba prebieha chirurgickým odstránením celej prostaty a žiarením.

Rakovinu prostaty je niekedy možné dohaliť len na preventívnej prehliadke

Obdobný liečebný postup nasleduje aj v prípade, ak je rakovina hmatateľná cez konečník, ale týka sa len prostaty. V tomto štádiu je choroba zvyčajne bez príznakov a odhalí sa pri preventívnej prehliadke. Ako liečba sa aplikuje radikálna prostatektómia alebo liečba žiarením.

Spôsob liečby rakoviny prostaty závisí od štádia ochorenia v čase diagnózy.

Tak isto na to vplýva veku a zdravotný stav pacienta. Ak je choroba týka iba prostaty a hneď sa lieči, možno ju vyliečiť.

Ak v čase diagnózy rakoviny prostaty sú už prítomné metastázy vo vzdialených orgánoch, priemerné prežitie je, aj pri správnych liečebných postupoch, 3 – 5 rokov.

Viac sa dozviete v rade v rade lekára MUDr. Štefana Szeiffa, urológa v poliklinike ProCare Betliarska v Bratislave.

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

 • 22.09.2021 | Aktuality

  Deň vďačnosti v galantskej nemocnici

  21. september 2021 je Svetovým dňom vďačnosti už od roku 1965. Tento deň sme sa rozhodli v Nemocnici Svet zdravia Galanta venovať všetkým našim ostatným zdravotníckym pracovníkom. Od tohto dňa OZP nie je len skratka len pre ostatných zdravotníckych pracovníkov, ale je to už aj neoficiálna skratka pre našich „Ochrancov Zdravia Pacientov“.   V galantskej nemocnici…
 • 23.07.2018 | Aktuality

  Michalovská pôrodnica sa stala Skokanom roka

  Pôrodnica Nemocnice Svet zdravia v Michalovciach získala v expertnom hodnotení ocenenie Skokan roka. Počas minulého roku totiž dosiahla spomedzi všetkých pôrodníc na Slovensku najväčšie zlepšenie. Zatiaľ čo sa slovenské pôrodnice medziročne posunuli v priemere o 3,8 percentuálneho bodu, tá michalovská zaznamenala zlepšenie až o 20 bodov. Zároveň sa podľa expertného hodnotenia stala najlepšou pôrodnicou v…
 • 22.04.2022 | Blog

  Aj hnačka môže byť vážna

  Každé piate dieťa s rotavírusovou hnačkou musí do nemocnice. Naučte ho radšej poriadne si umývať ruky. Bolesti bruška a náhle zvýšená teplota môžu signalizovať, že v organizme dieťatka sa deje niečo vážne. „Môže sa objaviť nafúknuté brucho, v takomto prípade aj strata chuti do jedla. Podozrenie na rotavírus je namieste, keď dieťa začne vracať, objaví…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)