Prejsť na obsah

Centrum pediatrickej nefrológie

Centrum pediatrickej nefrológie zabezpečuje diagnostiku a liečbu detských pacientov s vrodenými alebo získanými ochoreniami obličiek a odvodných močových ciest.nNa zabezpečenie kvalitnej starostlivosti a vyliečenie detských pacientov je potrebná úzka spolupráca viacerých špecialistov (pediatrov, neonatológov, radiológov, urológov, nefrológov, intenzivistov, anesteziológov).

Prečo si vybrať centrum pediatrickej nefrológie v Michalovciach

 • Celoslovenská spolupráca urologických špecialistov

  Centrum pediatrickej nefrológie spolupracuje so špecialistami z iných pracovísk v rámci celého Slovenska – Košice, Prešov, Banská Bystrica, Bratislava. Táto odborná spolupráca zabezpečenie kvalitnú starostlivosť a liečbu detských pacientov.

 • Vysoko profesionálny prístup personálu

  O detských pacientov sa v centre pediatrickej nefrológie stará tím skúsených pediatrov, neonatológov, radiológov, urológov, nefrológov, intenzivistov, anesteziológov, ktorý zabezpečujú čo najpríjemnejší pobyt pacient a jeho liečbu.

 • Európsky štandard diagnostických a terapeutických postupov

  Rozširovanie nových diagnostických a terapeutických postupov v súlade s najnovšími európskymi a svetovými postupmi.

 • Moderné prístrojové vybavenie

  Pracovisko centra pediatrickej nefrológie v Michalovciach disponuje moderným prístrojovým a zobrazovacím zariadením, ktoré umožňuje presnú diagnostiku, liečbu a potrebné operačnú starostlivosť.

 • Vysoký štandard izieb

  Prostredie oddelenia detskej nefrológie je prispôsobené pre detského pacienta. Izby centra prešli kompletnou rekonštrukciou a komfort ako aj farebnosť prostredia je volená tak, aby pôsobila upokojujúco a liečivo na detského pacienta.

 • Krátke čakacie lehoty

  Snahou oddelenia pediatrickej nefrológie je poskytnúť pacientom čo najkratšie čakacie lehoty a uskutočňovať vyšetrenia a potrebné zákroky v čo najkratšom čase a predchádzať tým neželaným zdravotným komplikáciám detského pacienta.

Liečebné možnosti na oddelení pediatrickej nefrológie

Špecializované pracovisko – Centrum pediatrickej nefrológie v Michalovciach ma najväčší záber na pacientov s vrodenými vývojovými ochoreniami a špecializuje sa na presný algoritmický plán diagnostiky a následnej cielenej konzervatívnej, ako aj chirurgickej liečby.

Náplňou pracoviska je aj  liečba funkčných zmien pri anomáliách, ako aj liečba zápalových procesov na močových cestách v celom svojom priebehu.

Získané ochorenia obličiek imunologického alebo aj neimunologického charakteru dotvárajú celé portfólio, na ktoré je zamerané naše pracovisko. Cieľom  všetkých lekárov, ako aj ošetrovateľského kolektívu je zabrániť poškodeniu obličiek a minimalizovať možnosti prechodu základného ochorenia do chronickej obličkovej choroby.

 • Vrodené vývojové chyby obličiek a odvodných močových ciest
 • Zápalové ochorenia obličiek a dolných močových ciest
 • Geneticky podmienené ochorenia obličiek – cystické postihnutia
 • Metabolické ochorenia obličkové kamene
 • Funkčne postihnutia obličkových funkcií
 • Imunologické alebo neimunologické ochorenia obličiek

centrum-pediatrickej-nefrologie-08

Spektrum ochorení a ich nefrologický a urologický manažment

Vrodené vývojové chyby obličiek a odvodných močových ciest

Detská nefrológia- urológia sa v najvyššom percente venuje uvedeným anomáliam. Medzi najvýznamnejšie patria obštrukčné uropatie, ktoré majú spoločného menovateľa a tým je zhoršené vyprázdňovanie moču z horných močových ciest, čo má za následok trvalé zvýšenie tlaku v dutom systéme, následne poškodenie obličkového tkaniva a zlyhávanie obličiek. Obštrukčné uropatie u detí je prioritná stránka celej detskej urológie z toho dôvodu, aby sme participovali na znížení počtu kandidátov na dialýzu a transplantáciu.

Geneticky podmienené ochorenia obličiek

Najčastejšie cystické ochorenia, ktoré významne ovplyvňujú život dieťaťa a skorá intervencia, prevažne medikamentózna vie významne spomaliť zlyhávanie a prechod do chronickej obličkovej choroby.

Zápalové ochorenia obličiek

Druhé najčastejšie ochorenie v detskom veku všeobecne, ktorého promptne diagnostikovanie a včasná liečba významne ovplyvní funkčnosť obličiek aj v neskoršom veku.

Metabolické ochorenia obličiek – tvorba kameňov

Sú ochorenia s postihnutím komplexne viacerých systémov, ale v špecifických  prípadoch v spolupráci s špecializovanými pracoviskami vo fakultných nemocniciach vieme po doplnení zobrazovacích vyšetrovacích postupov cielene zasiahnuť. V spolupráci s urologickým tímom aj odstrániť kamene.

Postnatálny skríning

Realizuje sa u každého novorodenca už 72 hodín po jeho narodení, teda v období, keď už nastane dostatočná produkcia moču. Optimálne je ho konfrontovať s prenatálnym skríningom, ktorý je povinný v 20 týždni gravidity. Takýmto spôsobom môžeme zachytiť tvarovú alebo funkčnú zmenu a pri včasnej a presnej diagnostike a načasovanej liečbe aj minimalizovať chronické závažné postihnutie obličiek.

Náš tím špecialistov

 • MUDr. Sádová Eva

  hlavný lekár centra pediatrickej nefrológie SZ Michalovce

  Zobraziť viac
 • MUDr. Polák Vladimír, PhD.

  primár urologického oddelenia

  Zobraziť viac
 • MUDr. Jurečková Dana, PhD.

  primár pediatrického oddelenia

  Zobraziť viac
 • MUDr. Pastír Marek

  primár OAMIS

  Zobraziť viac
 • MUDr. Petrík Oliver, PhD.

  prednosta KPAIM v DFNsP Banská Bystrica

 • MUDr. Kurák Milan

  anestéziológ FNsP Prešov

 • Macková Slávka

  manažér chirurgického klastra

 • Mgr. Uhrínová Dagmar

  vedúca sestra chirurgického klastra

 • Mgr. Matiová Anna

  manažér dennej zmeny

Poďakovania

 • V michalovskej nemocnici som hospitalizovaná so synom Tomáškom (3 mesiace), ktorý je už po druhej operácii. Počas tehotenstva, pri prenatálnom screeningu v Sonoclinicu v Košiciach, bola zistená vrodená vývojová vada u ešte nenarodeného synčeka. Tam mi dali kontakt na pani doktorku Sadovú, ktorú som kontaktovala a odvtedy sme v jej starostlivosti. Aby sme predišli akýmkoľvek komplikáciám, ktoré by mohli nastať ihneď po narodení Tomáška, tak som sa rozhodla rodi…

  V michalovskej nemocnici som hospitalizovaná so synom Tomáškom (3 mesiace), ktorý je už po druhej operácii. Počas tehotenstva, pri prenatálnom screeningu v Sonoclinicu v Košiciach, bola zistená vrodená vývojová vada u ešte nenarodeného synčeka. Tam mi dali kontakt na pani doktorku Sadovú, ktorú som kontaktovala a odvtedy sme v jej starostlivosti. Aby sme predišli akýmkoľvek komplikáciám, ktoré by mohli nastať ihneď po narodení Tomáška, tak som sa rozhodla rodiť v michalovskej nemocnici. Chcela by som sa touto cestou veľmi pekne poďakovať pani doktorke Sadovej, pánovi primárovi Polákovi a celému ostatnému personálu v michalovskej nemocnici. Sú to neskutoční profesionáli. Cítim sa tu takmer ako doma. Príjemné prostredie, personál.

  Lenka Kravjarová, Veľký Šariš

 • Som veľmi spokojná so starostlivosťou na pracovisku detskej nefrológie. Nakoľko máme skúsenosti aj s inými pracoviskami, vieme to porovnať. Veľmi oceňujem zanietenie a starostlivosť pani doktorky Sadovej, primára Poláka.

  Michaela Balážová s dcérkou Karolínkou, Košice

 • Bola som hospitalizovaná s mojou 3-ročnou dcérou na pediatrickom oddelení. Dôvodom hospitalizácie bola urologická operácia vrodenej chyby močových ciest a obličky. Dovoľte nám aspoň touto cestou poďakovať sa vašim lekárom, ktorí našu dcéru operovali a starali sa o ňu. ĎAKUJEME MUDr. Eve Sádovej, našej Pani Doktorke, ktorá sa stará o našu dcéru od jej narodenia, za jej odbornosť, profesionalitu, starostlivosť a trpezlivosť, nielen s deťmi, ale aj s ich rodičmi …

  Bola som hospitalizovaná s mojou 3-ročnou dcérou na pediatrickom oddelení. Dôvodom hospitalizácie bola urologická operácia vrodenej chyby močových ciest a obličky. Dovoľte nám aspoň touto cestou poďakovať sa vašim lekárom, ktorí našu dcéru operovali a starali sa o ňu. ĎAKUJEME MUDr. Eve Sádovej, našej Pani Doktorke, ktorá sa stará o našu dcéru od jej narodenia, za jej odbornosť, profesionalitu, starostlivosť a trpezlivosť, nielen s deťmi, ale aj s ich rodičmi 🙂 ĎAKUJEME MUDr. Vladimírovi Polákovi, PhD., ktorý našu dcéru operoval, za jeho odbornosť, znalosti, skúsenosti a hlavne jeho zlaté ruky. ĎAKUJEME MUDr. Milanovi Kurákovi – lepšieho anestéziológa by sme nenašli. Ďakujeme tiež celému kolektívu pediatrického oddelenia – všetkým lekárkam, zdravotným sestrám, asistentkám, sanitárkam a aj upratovačkám za starostlivosť. Sme veľmi vďační našej pani doktorke, že nás na túto vážnu operáciu našej malej dcéry nasmerovala práve do vašej nemocnice. Teraz už vieme, že najväčšie kapacity pre detskú urológiu sú práve u vás, v Michalovciach.

  Renáta a Jaroslav Kaňovci s dcérkou Máriou, Košice

Ambulancia

KONTAKT

Lekár: MUDr. Eva Sádová
+421(0)56 641 66 66

Ambulancia sa nachádza v hlavnej budove nemocnice na 1. poschodí.

Špitálska ul.č.2, 071 01 Michalovce

ORDINAČNÉ HODINY

ŠTVRTOK:
9.00 – 11.30 : MUDr. Eva Sádová, MUDr. Vladimír Polák, +421 641 6818, +421 641 6666

Sestra: Bc . Miriama Ďorďaková
Zdravotnícky asistent: Veronika Štofová

 

Spolupracujeme so SonoClinic Košice

Kontakty

Nemocnica Svet zdravia Michalovce
Špitálska ul.č.2, 071 01 Michalovce

+421 56 6416 660, 6659
Lekárska izba:               +421 56 6416 664
Manažérka klastra:       +421 56 6416 663
Vedúca sestra:               +421 56 6416 663
Hlavná recepcia:      +421 56 6416 701, 6702

Oddelenie sa nachádza na 1. poschodí Nemocnice novej generácie.

Návštevné hodiny
Denne          15:00 – 18:00

Galéria

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

Súhlas(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.