Prejsť na obsah

Tetánia – ochorenie vystresovaných

Dlhodobý stres, citové vypätie, nedodržiavanie stravovacieho, či pitného režimu prispieva k problému ochorenia s názvom tetánia. Príznaky tetánie Najväčším a zároveň najťažším príznakom je tetanický záchvat, ktorý síce nie je život ohrozujúci, ale vie ho poriadne znepríjemniť. Väčšinou ide o bolestivé a kŕčovité napätie svalov. Ďalšie príznaky sú: nervozita, búšenie srdca, lapanie po dychu, pocit na…

12.07.2017

Dlhodobý stres, citové vypätie, nedodržiavanie stravovacieho, či pitného režimu prispieva k problému ochorenia s názvom tetánia.

Príznaky tetánie

Najväčším a zároveň najťažším príznakom je tetanický záchvat, ktorý síce nie je život ohrozujúci, ale vie ho poriadne znepríjemniť. Väčšinou ide o bolestivé a kŕčovité napätie svalov. Ďalšie príznaky sú:

 • nervozita,
 • búšenie srdca,
 • lapanie po dychu,
 • pocit na odpadnutie,
 • celková slabosť,
 • brnenie v končekoch prstov,
 • alebo kŕče v rukách i nohách, prípadne dokonca na tvári. 

Tento stav môže pre laika v niektorých prípadoch pôsobiť dokonca ako infarkt. Kŕče postihujú najčastejšie prsty horných a dolných končatín a môžu spôsobiť brnenie jazyka. V dôsledku napnutia svalov sa zápästie bolestivo ohne, pričom palec smeruje do vnútra dlane, kým ostatné prsty sa kŕčovito vystrú a pokrútia. Kŕče sú tak veľmi bolestivé, okrem brnenia ich sprevádza čiastočná necitlivosť.

Zriedkavo sa objavuje forma opakovaného kŕčovitého napnutia viacerých svalov, ktorá sa šíri od končekov prstov na nohách smerom nahor. V niektorých prípadoch sa ojedinele objavuje dokonca izolované postihnutie svalstva hrtana, kedy záchvat kvôli nedostatku vzduchu pripomína dusenie.

V niektorých prípadoch sa tetánia zamieňa s panickou poruchou. Príznaky tohto stavu môžu byť podobné tetanickému syndrómu, avšak panický atak svojou podstatou predstavuje úplne iné ochorenie. Ide o samostatný, presne definovaný úzkostný stav, ktorý s tetániou nemá nič spoločné.

Čo tetániu spôsobuje a ako proti nej bojovať?

Tetánia je syndróm zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti. U pacientov trpiacich týmto syndrómom je takmer vždy sprievodným znakom zvýšenie dráždivosti centrálneho nervového systému, problémy so srdcovo-cievnym a tráviacim systémom. Ochorením trpí najmä mladšia veková kategória populácie. Častejšie sú postihnuté ženy, avšak mužských pacientov pribúda čoraz viac.

Mnoho ľudí postihnutých týmto syndrómom udáva, že ich problémy sa rozvinuli po:

 • dlho trvajúcom strese,
 • depresii,
 • citovom vypätí,
 • nedodržiavaní pitného či stravovacieho režimu,
 • dlhodobejšom fyzickom vypätí a iného.

Telo je dlhodobo oslabované, až povolí a prejaví sa príznakmi niečoho, čo v tele skryto pretrváva.

Príčiny vzniku tetánie

Tetánia vzniká v dôsledku zmeny koncentrácie minerálov horčíka a vápnika v tele. Môže byť však aj pridruženým sprievodným znakom iných ochorení. Avšak k nízkej hladine vápnika môžu viesť ochorenia ako znížená činnosť príštitnych teliesok (hypoparatyreóza), poruchy vstrebávania vápnika v dôsledku zápalových ochorení čreva, nedostatok vitamínu D, užívanie liekov na osteoporózu.

Nedostatok horčíka sa vyskytuje napríklad pri nadmernom užívaní alkoholu, cukrovke, zvýšenej činnosti štítnej žľazy, tiež pri poruchách vstrebávania pri zápalových ochoreniach čreva, liekoch na odvodnenie (diuretiká). Pri diagnostike je nutné vylúčiť iné príčiny vzniku problémov, kým lekár definitívne určí diagnózu.

Tetánia spôsobená nízkou hladinou vápnika

Dôvodom vzniku je nízke množstvo vápnika – kalcia. Riešením je zvýšenie dávok vápnika a vitamínu D pre organizmus postihnutého. Dôležitý je príjem potravín s obsahom týchto látok, doplnkové liečivá, či šumivé nápoje.

Príčinou nízkej hladiny vápnika v krvi môže byť nesprávne fungovanie prištítnych teliesok, ktoré má za následok kŕče svalov. Ide o dedičné ochorenie, ktoré sa nazýva DiGeorgeov syndróm. Je však veľmi zriedkavé. Objavuje sa dokonca u novorodencov a spôsobené je chybným metabolizmom.

Tetania je ochorenim vystresovanych

Tetánia spôsobená nízkou hladinou horčíka

Ide o najrozšírenejší typ tetánie súvisiaci s problémom súvisiacim s nedostatkom horčíka. Najspoľahlivejším spôsobom ako odhaliť tento problém v tele je atómová absorpčná spektrofotometria, ktorá sa robí na špeciálnom prístroji. Jeho dostupnosť v zdravotníckych zariadeniach však nie je obvyklá, preto sa častejšie robí test pomocou moču, či krvi.

Nedostatok horčíka spôsobuje porucha regulácie metabolizmu jeho množstva v tele, nedostatočný prísun pre organizmus v strave alebo zvýšené vylučovanie horčíka obličkami. K prejavom v súvislosti pri nedostatku horčíka patria bolesti v oblasti temena, tuhnutie v kútikoch úst, či končatinách, alebo mravenčenie v prstoch. Sprievodnými problémami sú aj migrény, depresie, či dokonca astmatické záchvaty, alebo poruchy srdcového rytmu.

Základom je prevencia

Správna životospráva, zmeny myslenia a životného štýlu, aj s pomocou klinických psychológov, psychiatrov, fyzická aktivita, dostatok spánku, prírodné zdroje vitamínu D, kalcium a magnézium. Je nutné vylúčiť všetky ostatné ochorenia, ktoré môžu viesť k zníženej hladine uvedených minerálov.

Zaujímať by vás mohlo aj:  Čo dokáže odhaliť preventívna prehliadka?Na čo máte nárok v rámci preventívnej prehliadky?

 

Máte otázky ohľadom vášho zdravotného stavu? Vyskúšajte našu službu ProCare Lekár 24. Náš odborník na telefóne je tu pre vás 24 hodín/7 dní v týždni.

 

Ďalšie príspevky, ktoré by vás mohli zaujímať

 • 27.01.2022 | Blog

  Treba reflux bábätka riešiť s lekárom?

  Odgrgnutie aj so zvyškami jedla je u malých detí úplne normálne. Spozornieť treba, ak vášmu bábätku vyteká mliečko z úst viac ako trikrát denne aspoň počas troch týždňov. Samovoľný návrat žalúdkového a niekedy aj dvanástnikového obsahu je u bábätiek veľmi častý. Nemusíte sa teda hneď zľaknúť, spravidla nejde o žiadny problém, ale normálny fyziologický jav. Náchylnejšie sú…
 • 21.02.2017 | Aktuality

  Budúce mamičky z ProCare polikliník si môžu svoj pôrod naplánovať do najmenších detailov

  Vyhľadávaná pôrodnica nemocnice Svet zdravia v Galante podporuje najnovšie trendy. Na svoje moderné priestory investovala vyše 100 tis. Eur!   V uplynulom roku 2015 bolo v galantskej nemocnici Svet zdravia uskutočnených takmer 1000 pôrodov. Vysoké číslo realizovaných pôrodov ovplyvnila aj významnú rekonštrukcia gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia. V pôvodných priestoroch bol vytvorený druhý moderný pôrodnícky box, zútulnili sa čakacie priestory pre…
 • 11.10.2019 | Aktuality

  Michalovská nemocnica predstavila nové centrum športovej medicíny

  Nemocnica Svet zdravia Michalovce dnes predstavila centrum športovej medicíny, ktoré zabezpečuje komplexnú starostlivosť o pacientov so športovými úrazmi.   Nové pracovisko pozostáva z ambulantnej, vyšetrovacej, operačnej a hospitalizačnej časti. Súčasne úzko spolupracuje s rehabilitačnými centrami v susedných nemocniciach vo Vranove nad Topľou a v Trebišove. Nové medicínske zázemie privítali všetky tri michalovské prvoligové kluby, s ktorými má nemocnica podpísanú…

Buďme spolu v kontakte

Zadajte Váš email a odoberajte naše novinky a tipy.
Posielame max. 1x za mesiac.

(Required)